Pulmonolog - kim jest i kiedy należy się do niego udać?

Pulmonolog - kim jest i kiedy należy się do niego udać?

Lekarz -Pulmonolog to specjalista zajmujący się diagnozowaniem oraz leczeniem wszystkich chorób układu oddechowego. W przypadku jakichkolwiek dolegliwości związanych z układem oddechowym, zwłaszcza przy tak poważnych chorobach jak mukowiscydoza, odma płucna czy astma oskrzelowa należy udać się właśnie do Pulmonologa. Coraz większa ilość osób z problemami oddechowymi ma swoją przyczynę w coraz większym zanieczyszczeniu powietrza, informacje o smogu docierają do nas zwłaszcza zimą, co nie oznacza, że w innych porach roku problemów z czystością powietrza, którym oddychamy nie ma. Duża część osób ma też alergie i z tym związane problemy z oddychaniem, lub duszności w klatce piersiowej, leczeniem takich dolegliwości zajmują się Pulmonolodzy ze specjalizacją alergologiczną.

 

Jak wygląda badanie u Pulmonologa?

W pierwszej kolejności po przyjściu na wizytę do Pulmonologa, możemy spodziewać się rozmowy z naszym lekarzem, jest to ważny element badania podczas, którego możemy szczegółowo opisać objawy jakie u nas występują. W czasie kiedy zanieczyszczenie powietrza jest ogromne ważną rolę odgrywa nawet najmniejszy objaw. Pulmonolog prowadzi bardzo szczegółowe badania, dlatego każdy objaw może być pomocny w postawieniu odpowiedniej diagnozy. Po wywiadzie z pacjentem lekarz daje skierowanie na spirometrię, czyli badania polegające na przeprowadzeniu testów wziewnych i skórnych, które mogą wskazać na alergię. Dodatkowo można wykonać badanie surowicy krwi w kierunku pomiaru poziomu przeciwciał swoistych, oraz bronchoskopię. Przy podejrzeniu chorób układu oddechowego lekarz kieruje na takie badania jak: RTG klatki piersiowej, tomografia komputerowa klatki piersiowej, USG jamy brzusznej, ogólne badanie krwi i moczu. Po postawieniu diagnozy i zleceniu właściwego leczenia Pulmonolog informuje jak powinna wyglądać profilaktyka chorób układu oddechowego.

 

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do umówienia się na wizytę?

Jeżeli pacjent zaobserwuje u siebie problemy z oddychaniem, kaszel, świszczący oddech, czy szybkie męczenie się bez żadnej przyczyny jest to już sygnał bu udać się na wizytę do Pulmonologa. Jeśli dodatkowo pojawi się krwioplucie, zaburzenia oddychania czy problemy ze złapaniem oddechu wizyta u tego specjalisty jest już konieczna. Pacjentami Pulmonologa są osoby palące papierosy, które mają przewlekły kaszel, problemy z oddychaniem i raka płuc. Objawy chorób leczonych przez Pulmonologa mogą też mieć podłoże genetyczne.

Choroby takie jak: mukowiscydoza, astma oskrzelowa, zapalenie oskrzeli, odma opłucnowa czy zapalenie płuc leczone są przez lekarza Pulmonologa, który pomaga też pacjentom chorym na gruźlicę, raka płuc, sarkoidozę, czy obstrukcyjną chorobę płuc. Wizyta u tego specjalisty jest też konieczna, jeśli w ostatnim czasie mieliśmy spotkanie z osobą chorą na gruźlicę, aby wykluczyć lub potwierdzić ewentualne zarażenie się tą chorobą.

 

Jak znaleźć dobrego Pulmonologa?

Przy pierwszych problemach z układem oddechowym udajemy się do lekarza rodzinnego lub poradni zdrowia, to tam dostajemy skierowanie na wizytę u Pulmonologa. Do lekarza Pulmonologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia bardzo ciężko jest się dostać, zwłaszcza jeśli chodzi o lekarza pulmonologa dziecięcego czas oczekiwania na taką wizytę może trwać nawet kilka miesięcy. Wybierając gabinet warto też dowiedzieć się czy używany jest w nim nowoczesny sprzęt aby zapewnić sobie odpowiednią opiekę przez cały okres leczenia. W gabinecie pulmonologa Rehavitae w Ostrowcu Świętokrzyskim można skorzystać z profesjonalnej pomocy wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego, który wykonuje badania przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu diagnostycznego. W ramach wizyty w tym ośrodku przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, planowane jest leczenie i w razie konieczności użycia specjalistycznego sprzętu wykonywana jest od razu na wysokiej klasy aparacie- spirometria. Dzięki temu zostają zinterpretowane badania obrazowe RTG i/lub TK klatki piersiowej co pozwala z kolei na kompleksową opiekę i w razie potrzeby skierowanie do szpitala na dodatkowe bardziej specjalistyczne badania lub leczenie.

Opinie (0)

Zobacz firmy

Ośrodek jeździecki Siedlisko Janczar

Pstrągowa 815
38-121 Pstrągowa

Średnia Ocena

5/5
DMD Tonery Rzeszów

Al. Sikorskiego 2/7
35-304 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Agencja SEO - Argonium

Goździkowa 14A
35-604 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Przegląd funkcji bezpieczeństwa w automatycznych owijarkach

Przegląd funkcji bezpieczeństwa w automatycznych owijarkach

Worki kontenerowe BIG BAG w przemysłowej produkcji

Worki kontenerowe BIG BAG w przemysłowej produkcji

Bezpieczeństwo pracy i manipulacja workami kontenerowymi BIG BAG

Bezpieczeństwo pracy i manipulacja workami kontenerowymi BIG BAG