Pellet sosnowy - czy warto?

Pellet sosnowy - czy warto?

Z racji powszechności stosowania pelletu sosnowego jako paliwa opałowego, coraz częściej stawiane jest pytanie: "czy warto?". Odpowiadamy więc, że ogrzewanie pelletem sosnowym domu bądź innego budynku niesie mnóstwo zalet. Największymi są: dbanie o środowisko, niskie zabrudzenie kotła, wygoda przechowywania oraz dobre spalanie. Dodatkowo rynek nasycony jest różnymi rodzajami pelletu od rozmaitych producentów. Przy wyborze danego produktu najważniejsza jest jego czystość i brak sztucznych dodatków, co z pewnością mogą zagwarantować renomowani producenci.

Czym jest pellet sosnowy?

Pellet to nic innego jak paliwo opałowe wyprodukowane z biomasy, które ma postać granulek o różnym rozmiarze (najczęściej 6 mm lub 8 mm). W przypadku dobrego pelletu sosnowego wykorzystano odpady drzewne, a konkretniej sosnowe. Zdarza się, że nieuczciwy producent dołącza do pelletu chemiczne substancje lub inne, zbędne dodatki pochodzenia naturalnego, jak choćby piasek. Dlatego warto uważnie kupować dany pellet, którego jakość z reguły można poznać już po samym kolorze, a spalenie go bezdyskusyjnie zaprzeczy lub potwierdzi nasze obawy. Jednak lepiej nie przekonywać się o tym na własnej skórze, z tej przyczyny najlepiej kupić pewny pellet z zaufanego źródła. Przykładem takiego produktu jest pellet sosnowy pozyskiwany w zakładzie produkcyjnym Richd. Anders.

 

Pellet sosnowy - ekologiczne paliwo

Jedną z największych zalet pelletu sosnowego jest jego przyjazność dla środowiska. Jest on wytwarzany z naturalnych składników, które bardzo często są odpadami w firmach należących do branży drzewnej, gdzie stanowią one w zasadzie surowiec wtórny. Jednak istotne jest, aby pellet nie był wykonany z odpadów powstałych w wyniku produkcji mebli, do której zastosowano chemiczne substancje. Niestety na rynku funkcjonują też nieuczciwi producenci oferujący złej jakości bądź nawet szkodliwy dla zdrowia ten produkt, mimo że jest wiele sposobów, aby odróżnić dobry pellet sosnowy od tego złej jakości. Źle wykonany pellet może przynieść więcej szkód dla środowiska niż korzyści, między innymi dlatego warto go unikać.

 

Jakie są inne zalety ogrzewania pelletem sosnowym?

Pellet sosnowy jest nie tylko ekologiczny, ale też bardzo praktyczny i wygodny w użytkowaniu. Przede wszystkim charakteryzuje się dobrą kalorycznością, dzięki czemu budynek jest odpowiednio ogrzany, przy jednoczesnym stosunkowo niskim zużyciu danego produktu. Pellet sosnowy wyróżnia się łagodnym i przyjemnym zapachem, a niskie zabrudzenie kotła powoduje, że ogrzewanie jest względnie czystą i łatwą czynnością. Ponadto pellet sosnowy najczęściej pakowany jest w foliowe worki, dzięki czemu łatwo go przechowywać. Jako że nie ulega samozapłonowi, jest również całkowicie bezpieczny w magazynowaniu. Produkt ten jest szczególnie uznawany przez osoby ceniące sobie komfort i ochronę przyrody, jeśli jest to tylko możliwe. Natomiast dobra kaloryczność pelletu sosnowego sprawia, że to paliwo nie jest wcale gorsze od drewna czy węgla.

Opinie (0)

Zobacz firmy

Ośrodek jeździecki Siedlisko Janczar

Pstrągowa 815
38-121 Pstrągowa

Średnia Ocena

5/5
DMD Tonery Rzeszów

Al. Sikorskiego 2/7
35-304 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Agencja SEO - Argonium

Goździkowa 14A
35-604 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Poligrafia współcześnie

Poligrafia współcześnie

Na czym polega fenomen karczmy podkarpackiej?

Na czym polega fenomen karczmy podkarpackiej?

Big-bagi - wszechstronne opakowania wielofunkcyjne

Big-bagi - wszechstronne opakowania wielofunkcyjne