Jaki kamień wybrać na nagrobek?

Jaki kamień wybrać na nagrobek?

Każdy z nas prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się z trudnym zadaniem, jakim jest wybór odpowiedniego kamienia na nagrobek członka rodziny lub przyjaciela.Pomnik, na jaki się zdecydujemy będzie jego upamiętnieniem i miejscem wiecznego spoczynku. Dlatego też aby mieć pewność, że nagrobek przetrwa próbę czasu i w doskonałym stanie wytrzyma naprawdę wiele lat, należy wybrać produkt wykonany z wysokiej jakości kamienia.

W Polsce najpopularniejszymi materiałami na nagrobki są granit, lastryko czy piaskowiec. Zdecydowanie rzadziej stosuje się marmur, który mimo iż piękny, niezbyt dobrze zachowuje się w klimacie z dużą ilością dni deszczowych w roku. Każdy z wymienionych kamieni ma swoje zalety oraz wady, jednak jeden z nich jest zdecydowanie najczęściej wybierany do wykonania nagrobków. Mowa o granicie.
Granit jest kamieniem naturalnym, a do jego właściwości zaliczyć należy przede wszystkim trwałość, odporność na uszkodzenia oraz estetyka. Kamień występuje w wielu kolorach, a jego pielęgnacja ogranicza się w zasadzie do regularnego mycia przy pomocy mieszanki wody z octem.
Lastryko to kolejny budulec stosowany do produkcji nagrobków. Materiał jest mieszanką cementu, wody i grysu, które po zmieszaniu tworzą estetyczną mozaikę, imitującą naturalny granit. Mimo iż lastryko jest tańsze od granitu, trzeba poświęcić znacznie więcej uwagi jego pielęgnacji.
Kolejnymi z najczęściej wybieranych nagrobków są te wykonane z piaskowca. To dość trwały i odporny kamień, który wymaga nieco skomplikowanej pielęgnacji. Piaskowiec estetycznie wygląda, ale jest zdecydowanie mniej trwały niż wspomniany wcześniej granit.
To, który kamień wybierzesz do wykonania nagrobka, zależy przede wszystkim od możliwości finansowych, jakie posiadasz. Piaskowiec i lastryko są bardziej korzystnymi ekonomicznie rozwiązaniami, ale nie są to materiały wybitnie trwałe. Granit z kolei jest kamieniem droższym, estetycznym i zdecydowanie bardziej odpornym na uszkodzenia.

Opinie (0)

Zobacz firmy

Ośrodek jeździecki Siedlisko Janczar

Pstrągowa 815
38-121 Pstrągowa

Średnia Ocena

5/5
Producent tonerów DMD Rzeszów

Al. Sikorskiego 2/7
35-304 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5
Agencja SEO - Argonium

Goździkowa 14A
35-604 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Tusze i tonery zamienne - tańsze utrzymanie drukarek

Tusze i tonery zamienne - tańsze utrzymanie drukarek

Czy Internet światłowodowy jest bardziej ekologiczny od Internetu radiowego?

Czy Internet światłowodowy jest bardziej ekologiczny od Internetu radiowego?

Pulmonolog - kim jest i kiedy należy się do niego udać?

Pulmonolog - kim jest i kiedy należy się do niego udać?